overlay

Yenileme İşlemi öncesi Tarayıcıda Java Ayarları

MAC-OS İçin Ayarlamalar
Eğer bir MAC işletim sistemi kullanıyorsanız
(http://www.java.com/tr/download/help/mac_controlpanel.xml) link üzerinden bu makalede anlatılan tüm işlemleri yapabilirsiniz.

JAVA YÜKLEME İŞLEMİ
 Bu işlem Mozilla Firefox tarayıcısı üzerinden yapılmıştır.

1-http://www.java.com/tr/download/ adresinden "Ücretsiz Java İndirme" butonuna basınız. Daha sonra “Onaylayın ve Ücretsiz İndirme İşlemini Başlatın” butonuna basınız.



2-“Dosyayı Kaydet” butonuna basarak devam ediniz. Mozillanın sağ üst tarafında bulunan ikona basınız ve “jxpiinstall.exe” adlı dosyaya basınız. Daha sonra aşağıdaki adımları takip ediniz.



3- Yukarıdaki ekran görüntüsünden “Çalıştır” butonuna basınız.
Daha sonra aşağıdaki adımları izleyiniz.



4- Bu ekran görüntüsünden “Install” butonuna basınız.

Java yükleme işlemini gerçekleştirdiniz. Şimdi E-İmza için gerekli ayarları yapabilmeniz için aşağıdaki konuları takip edebilirsiniz.


E-İMZA İÇİN JAVA AYARLARI

*Platformlar: Windows 8, Windows 7, Vista, Windows XP

Java Denetim Masası'nı başlatmanın diğer yöntemi
* Windows Başlat düğmesine tıklayın.
* Aramayı Başlat kutusuna şunları girin: Windows 32-bit OS: c:\Program Files\Java\jre7\bin\javacpl.exe Windows 64-bit OS: c:\Program Files (x86)\Java\jre7\bin\javacpl.exe

1- Windows Denetim Masası'nda Java ya tıklayınız. Update sekmesinin altında yer alan “Check for Updates Automatically” seçeneğinin işaretini kaldırınız.



2- Aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi “Do Not Check” seçeneğini işaretleyiniz ve “Apply” butonuna basınız.



3- Daha Sonra Security segmesine geliyoruz ve Security Level Kısmını “Medium” yapınız ve “Apply” butonuna basınız.



4- Son olarak Advanced segmesine geliniz ve aşağıda belirtildiği gibi “Mixed Code” bölümünden “Enable – hide wanrning and run with protections” seçeneğini seçiniz ve “OK” butonuna basınız. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.





JAVA ÖNBELLEĞİNİ (CACHE-ÇEREZ) NASIL TEMİZLERİM

* Platformlar: Windows 8, Windows 7, Vista, Windows XP, Windows 2000, Windows 2003
Önemli Uyarı: Java eklentisinin önbelleğini temizlemek, tarayıcıyı, web sayfalarının ve programların en yeni sürümlerini yüklemeye zorlar.


Java Denetim Masası'nı başlatmanın diğer yöntemi

* Windows Başlat düğmesine tıklayın.
* Aramayı Başlat kutusuna şunları girin: Windows 32-bit OS: c:\Program Files\Java\jre7\bin\javacpl.exe Windows 64-bit OS: c:\Program Files (x86)\Java\jre7\bin\javacpl.exe

1. Windows Denetim Masası'nda Java ya tıklayınız. Genel (General) sekmesinin altında, Geçici Internet Dosyaları bölümü altındaki Ayarlar (Settings) seçeneğine tıklayın. Geçici Dosya Ayarları (Temporary Files Settings) iletişim kutusu açılır.



2. Geçici Internet Dosyaları Ayarları iletişim kutusundaki Dosyaları Sil (Delete Files) seçeneğine tıklayın. Dosyaları ve Uygulamaları Sil (Delete Files and Application) iletişim kutusu açılır. Aşağıdaki gibi ilk iki seçeneği işaretleyiniz.



3.OK veya Tamam butonuna basınız.


ESKİ JAVA VERSİYONLARINI NASIL KALDIRABİLİRİM

* Platformlar: Windows 7, Windows 8, Windows XP, Windows Vista

1-http://www.java.com/tr/download/uninstallapplet.jsp bu link üzerinden "Koşulları Kabul Ediyorum ve Devam Etmek İstiyorum" butonuna basınız.



“Run” butonuna basınız. Daha sonra seçtiğiniz sürümleri kaldırmak için “Seçilen Sürümleri Kaldır” butonuna basınız.