overlay

74. Verem Haftası Basın Açıklaması

“Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye”

Tüberküloz (TB), dünyada halen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bulaşıcı hastalıklar içinde en çok sayıda insanı etkileyen ve ölümüne sebep olan hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre; 2019 yılında 1,4 milyon kişi bu sebeple ölmüştür. Tedavisi, ilacı, aşısı olan hastalığın hala bu kadar acılara yol açması çok üzücüdür. 

Etkeni “Mycobacterium Tuberculozis” adlı bir basildir. Solunum yolu ile bulaşır. Hasta kişinin öksürmesi, hapşırması, konuşması sırasında oluşan damlacıklar içinde havaya atılır. Bulaştırıcı bir hasta yılda yaklaşık 10-15 kişiye hastalığı bulaştırır.  

En sık akciğerlerde görülen hastalıkta; 2-3 haftadan uzun süren ve tedaviye cevap vermeyen öksürük, balgam çıkarma, balgamda kan görülmesi, ateş, gece terlemesi, yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı, iştahsızlık, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı şikâyetleri olur. Erken tanı için 2-3 haftadan uzun süre öksürüğü olan kişilerin en kısa sürede Göğüs Hastalıkları polikliniğine, Verem Savaşı Dispanserine (VSD) veya Aile Hekimine başvurması gerekir. 

Ülkemizde, istikrarlı bir şekilde hasta sayımız azalmaktadır. DSÖ kriterlerine göre eliminasyon fazına girilmiştir. 2005 yılında kayıtlı hasta sayısı 20.535 iken, 2019 yılında 11.401’e düşmüştür. İlimizde de hasta sayısı azalmaktadır.

İlimizde Çarşamba, Bafra ve İlkadım’da olmak üzere üç dispanser ile hizmet verilmeye devam edilmektedir. Tüm ilaçlar ücretsiz ve kesintisiz olarak dispanserlerimizce temin edilmektedir. Hastaların ailesi ve çevresindeki temaslıları kontrol edilmektedir.

Sağlık Bakanlığımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iş birliğinde yürütülen; ‘TB hastalarına şartlı nakdi yardım’ kapsamında, ihtiyacı olan hastalarımıza aylık olarak 1385 lira destek sağlanmaktadır. 

Pandemi sürecinde hastalarımızın ilaçları kesintisiz sağlanmış, kontrolleri yapılmıştır. Bu amaçla Tele DGT (Dispanser personeli tarafından, cep telefonu veya bilgisayar ile online olarak hastaya günlük ilaç içirilmesi) uygulaması artırılmış, hastalara evden çıkmadan ilaçları içirilmiştir. Ayrıca bazı hastaların ilaçları evlerine, sağlık personelimiz tarafından götürülmüştür. Takiplerinde sorun yaşanmamıştır.   

Hastalıkla ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve dikkatinin çekilmesi amacıyla Ülkemizde her yıl ocak ayının ilk pazar günü ile başlayan hafta ‘Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’ olarak belirlenmiştir. Bu yıl 03-09 Ocak 2021 tarihleri arasında 74.sü kutlanacaktır.

Gorsel1.jpg


Gorsel2.jpg


Gorsel3.jpg  Gorsel4.jpg