overlay

Dünya Kalp Günü Bisiklet Etkinliği

 İl Sağlık Müdürlüğümüz organizasyonunda gerçekleşen bisiklet turu ve yürüyüş etkinliğine Türk Kardiyoloji Derneği adına Prof. Dr. Mahmut Şahin, İl Sağlık Müdürlüğü yönetici ve çalışanları, Hastane Başhekimleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanları, Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği üyeleri ve vatandaşlar katılım sağladılar.

 İl Sağlık Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali ORUÇ etkinlikte yaptığı açıklamada;
“Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir.

 Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir.

 Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği,  kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.

 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir.

 Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi gerekir.

 Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak Dünya Kalp Günü nedeniyle Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Türk Kardiyoloji Derneği işbirliğiyle fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekmek amacıyla bu etkinliği düzenlemiş bulunmaktayız. Bu fırsatla da başta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm Samsun halkını sağlıklı beslenmenin yanında hareket etmeye ve bunu bir hayat biçimi olarak benimsemeye davet ediyoruz.

Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;
*    Sağlıklı beslenin,
*    Düzenli fiziksel aktivite yapın,
*    Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın,
*    Alkol kullanmayın,
*    Kardiyovasküler riskinizi öğrenin,
*    Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenin,
*    Kan basıncınızı öğrenin,
*    Kan şekerinizi öğrenin,
*    Kan lipidlerinizi öğrenin.
*     Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun.
dedi.”

Kalbinizi Ödüllendirin!

  • 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG