21 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle Sağlık İl Müdürlüğümüz Türk Toraks Derneği Orta Karadeniz Şubesiyle Basın Açıklaması Yaptı
22 Kasım 2018


21 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle Sağlık İl Müdürlüğümüz ve Türk Toraks Derneği Orta Karadeniz Şube Başkanlığıyla KOAH hastalığı hakkında farkındalık yaratmak için basın açıklaması yaptı. 

Basın açıklamasında dünyada insan ölümlerinin üçüncü sırasında yer alan KOAH hastalığının erken tanı ve teşhis ile tedavisi olan bir hastalık olduğunu söyleyen Sağlık İl Müdürümüz Dr.Öğr.Üyesi Muhammet Ali Oruç, KOAH'ın solunum yollarında, akciğerde daralma meydana getirip ilerleyici bir hastalık olduğuna işaret ederek şunları söyledi: "KOAH tedavisi olan bir hastalık. Erken tanı, zamanında teşhis hastalığın tedavisini sağlamakta. Kötü gazlardan ve parçacıklarından uzaklaşılmalı. Hastalığın en büyük sebebi sigara. Sigaradan ya da sigara dumanından da uzaklaşmak gerekiyor. Bunu toplumsal olarak yaygınlaştırmamız lazım. Sigara her kronik hastalıkta olduğu gibi KOAH’ın da en büyük ve belki de en temel etkenidir."

Hareketli yaşamın KOAH hastalığında tedavi yöntemi olduğunu dile getiren Sağlık İl Müdürümüz, "Düzenli beslenmeliyiz ve egzersiz yapmalıyız. Bu yılki ana temamız ise 'Her adım, sağlıklı nefesdir'. Her gün bir fazla adım atarak bu hastalıktan kurtulabiliriz. KOAH her ne kadar kronik olarak ilerleyici olsa da zamanında teşhisi yaparsak kolay bir şekilde tedavi edebiliriz ve bu farkındalığı da artırabiliriz. 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH hastasıdır. Oysaki 10 KOAH’lının sadece biri doktora başvurmakta ve ve doğru tanı alabilmektedir." ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından bir alışveriş merkezinde açtığımız standı ziyaret eden Sağlık İl Müdürümüz, akşamda Türk Toraks Derneği Orta Karadeniz Şubesi ve Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneğiyle düzenlen bisiklet turu ve yürüyüşe katıldı.

  • IMG_6913.JPG
  • IMG_6931.JPG
  • IMG_6894.JPG
  • IMG_6923.JPG
  • IMG_3716.JPG