Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Eğitimi Yapıldı
22 Kasım 2018

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asfiksi temel bir neonatal sorun olmayı sürdürmekte ve özel bir neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da neonatal resüsitasyon gereksinimi doğabilmektedir. Bu nedenle asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla  Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) yürütülmektedir.

Her doğum salonunda eğitilmiş en az bir personelin mutlaka bulunmasının amaçlandığı program kapsamında gerçekleştirilen uygulayıcı eğitimleriyle, temel resüsitasyon uygulamalarının yerleştirilebilmesi için, bu konuda eğitim almış ve standart uygulama yapacak personel yetiştirilmektedir.

Bu kapsamda İlimizde 19-20-21 Kasım 2018 tarihlerinde Müdürlüğümüz Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi koordinatörlüğünde NRP  Eğitimi  düzenlenmiştir.  İl Kurs Sorumlumuz Ayşen ÇANKAYA, eğitimcilerimizden Uzm Dr. Didem YEŞİLIRMAK, Uzm.Dr. Mustafa Ali AKIN, Uzm.Dr. Osman KARAKUŞ, Dr. Gül KILIÇ,  Sm Çiğdem AKAL, Öğr. Üyesi Nuran MUMCU,  Ebe Gülru CANLI, Att Emre AY’ın katıldığı programa, üniversite, kamu ve özel hastanelerden katılan 25 sağlık personeline  eğitim  verilmiştir. Kurs sonunda kursiyerlere sertifikaları, İl Sağlık Müdürümüz Dr.Öğr Üyesi Muhammed Ali ORUÇ tarafından takdim edilmiştir.  

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg