overlay

Bebek Dostu Plaket Töreni

Bakanlığımızca 1991 yılından itibaren temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” sürdürülmektedir. Yaşama sağlıklı başlaması için “bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle birlikte emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesi”  önerilmektedir. Bu şekilde emzirmenin korunması ve desteklenmesi ile programın temelini oluşturan başarılı emzirmede 10 adım stratejisinin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında uygulanması ve devamının sağlanması, ayrıca beslenme bozukluklarının önlemesi yoluyla çocuklarda morbidite ve mortalite oranlarını düşürmek hedeflenmektedir. 

Program, tüm dünyada da uygulanan “Bebek Dostu Hastaneler” kavramı ile başlamış,  birinci basamak sağlık kuruluşlarının da dahil olması ile  “Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” olarak ilerleme kaydetmiş,  sonrasında Bebek Dostu İl ve çalışmalarını daha ileriye taşıyan iller için  “Altın Bebek Dostu İl”  kavramları gelişmiştir. Bu kapsamda ilimiz 2009 yılında  “Altın Bebek Dostu İl” ünvanı almıştır. Bakanlık tarafından yapılan unvan devamlılığı değerlendirmelerinde Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programındaki başarılı çalışmaları yürütmesi nedeni ile ilimiz bu ünvanını korumuştur. 

Altın Bebek Dostu İl ünvan  çalışmalarında gayret ve emek gösteren, Müdürlüğümüz Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Sorumlusu Dr. Meral ÇAĞLAR, Hemşire Ayşe KUMAŞ TERZİ, Ebe Meltem TÜRLEK’e “Teşekkür Belgeleri”,  ayrıca başarılı Bebek Dostu çalışmaları neticesinde de, Özel Liv Hospital, Samsun Ağız Diş Sağlığı Hastanesi ve Vezirköprü Ağız  Diş Sağlığı Merkezine “Bebek Dostu Sağlık Kurumu” unvan plaketleri İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr.Üyesi Muhammet Ali ORUÇ tarafından takdim edilmiştir.    

 
  • 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 7.JPG