overlay

Sabah ve Akşam Spor Etkinlikleri

Hareketsiz yaşam modern toplum için en önemli halk sağlığı problemi durumundadır. Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık 1/4’nin, diyabetin ve iskemik kalp hastalığının 1/3’nin ana nedeninin fiziksel hareketsizlik olduğu tahmin edilmektedir.

2010 yılında yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin %71,9’u düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. Aynı araştırma 6-18 yaş grubu bireylerin %22,5’inde kilo problemi olduğunu göstermektedir (%8,2’si obez/şişman, %14,3’ü kilolu). DSÖ ülkelerin 2025 yılına kadar obezite ve diyabetteki artış eğilimini durdurmalarını, fiziksel olarak inaktif nüfus sıklığını %10 azaltmalarını hedef olarak belirlemiştir. Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir.

Bu kapsamda Samsun Vali Yardımcısı Sayın İbrahim AVCI Başkanlığında  23.07.2019 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Tekkeköy Belediye Başkanlığı, Canik Belediye Başkanlığı, Atakum Belediye Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Samsun Tabip Odası, Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneğinden kurum temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen “Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Hareketli Yaşam Kurulu” toplantısında, toplumda farkındalık yaratmak ve fiziksel aktiviteyi teşvik amacıyla kurumlararası işbirliğiyle spor etkinlikleri düzenlenmesi kararı alınmıştır.

Birincisi Çobanlı Halk İskelesinde kurul üyesi kurum çalışanlarının katılımıyla gerçekleşen ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü antrenörler eşliğinde haftanın 7 günü saat 07.00 ve 20.00’da Atakum Çobanlı İskelesi ve Doğupark’ta organize edilecek etkinliklerde halka yönelik spor etkinliklerinin yaptırılması planlanmıştır etkinliğimize tüm halkımız davetlidir.


SAMSUN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

  • 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG