overlay

4 Şubat Dünya Kanser Günü

 Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu çerçevede kanserden korunmak büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte, bölge veya şehirlerimiz arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obeziteyle ilişkilidir.

 Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilmektedir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda % 90-95 oranında etkilidir.Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

 Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaları sevk etmek erken tanı şansını arttırmaktadır. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. İlimizde de başta İlkadım, Atakum, Bafra, Çarşamba KETEM’ler (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) olmak üzere Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri aracılığıyla ücretsiz olarak taramalar yapılmaktadır. 30-65 yaş grubundaki her kadının 5 yılda bir HPV-DNA testi ile taranması, pozitif çıkan olguların pap smear testi ile tekrar değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Meme kanseri tarama programında; 40-69 yaş aralığındaki kadınlara 2 yılda bir klinik meme muayenesi yapılarak mamografi çekilmekte ve kendi kendine meme muayenesi eğitimi verilmektedir. Dijital mamografi cihazları ile çekilen mamografiler pacs sistemiyle Hacettepe Üniversitesinde kurulan Ulusal Mamografi Okuma Merkezine gönderilmektedir. Kalın bağırsak kanseri tarama programında ise; 50-70 yaş grubundaki kadınlara ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi yapılmaktadır. İlimizde 2018 yılı içinde birinci basamak sağlık kuruluşlarında 21.196 kadına mamografi çekilmiş, 17.481 HPV numunesi alınmış ve 21.491 gaitada gizli kan testi yapılmıştır.

 Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak “ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR” diyerek, tüm Samsunlu vatandaşlarımızı KETEM’lere, Aile Sağlığı Merkezlerine ve Toplum Sağlığı Merkezlerine kanser taramalarını yaptırmak üzere bekliyoruz. Çünkü erken teşhis, tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdır.

4 Şubat Dünya Kanser Günü.jpg