overlay

Bilimsel Araştırma Değerlendirme Komisyon Toplantısı Yapıldı

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç başkanlığında, bilimsel araştırma değerlendirme komisyonu üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda tüm dünyanın en önemli gündem maddesi olan COVID-19 salgını ile mücadele esnasında bilimsel araştırma kurum izinleri süreçleri değerlendirildi.

COVİD-19 konusu dışında yapılacak araştırmalar için ilgili formlara https://samsun.saglik.gov.tr/TR,85580/arastirma-calismalari-basvuru-formlari.html adresinde bulunan formlar doldurularak ilgili kurum/üniversite üst yazısı ile başvuru yapılmaktadır.

COVID-19 hastalığı ile ilgili olarak araştırmacılar tarafından başlatılması ve yürütülmesi planlanan, klinik araştırmalar dahil insanlar üzerinde yürütülecek tüm bilimsel çalışmalar ve retrospektif araştırmalar için etik kurul başvurusundan önce Bakanlığımız Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan COVID-19 Bilimsel Araştırma Değerlendirme Komisyonu bildirim yapılması ve bu bildirim sonucu ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir.Komisyon bildirim formları, https://bilimselarastirma.saglik.gov.tr adresinde bulunmakta olup online doldurulacaktır.

Araştırmalar, komisyon tarafından en fazla 5 iş günü içinde değerlendirilecek ve geri dönüş sağlanacaktır. Vaka takdimleri bu kapsama dâhil değildir.

  • 1.jpeg
  • 2.jpeg
  • 3.jpeg
  • 4.jpeg