Canik Sağlıklı Hayat Merkezinde Dünya Diyabet Günü Etkinliği
16 Kasım 2021

Dünya Diyabet Günü kapsamında Canik Sağlıklı Hayat Merkezimizde Samsun Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın eşi Nurgül Dağlı, Sağlık İl Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç’un eşi Saliha Nur Oruç, Sağlık İl Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr. Hatice Öz, Karadeniz Diyabet Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dudu Yılmaz Genez ve diyabet hastalarımızın katılımıyla Diyabet Eğitimi gerçekleştirdik.

Uzm. Dr. Hüseyin Karagöz tarafından verilen eğitime 3 yıldır şeker hastası olan 9 yaşındaki küçük Sunay Şenol’un sözleri damga vurdu.

Eğitim sonrası Samsun Valimizin eşi Nurgül Dağlı’yla dertleşen ve ondan yardım isteyen Küçük Sunay: “Sensör kullanmadan önce parmaklarımı her gün delip, günde 15 kez şeker ölçümü yapmak zorunda kalıyordum. Canım yanıyordu. Her gece şeker ölçümü için annem beni uyandırıyordu. 10 aydır koluma takılan bir şeker ölçüm sensörü ve insülin pompası kullanıyorum. 

Kolumdaki cihaz şekerimi ben hiç fark etmeden düzenli olarak ölçüyor, pompa da gerekli durumlarda insülin almamı düzenliyor. Kolumdan insülin iğnesi yapmak zorunda da kalmıyorum. Eskisi gibi kolumdan insülin yapmak istemiyorum, parmak uçlarımı delmek istemiyorum. Sensörümle havuza gidip yüzmeyi bile öğrendim.

Hem kendim için hem yaşıtım şeker hastası kardeşlerim için şeker sensörü ve insülin pompasının devletimiz tarafından karşılanmasını rica ediyorum. Büyüklerimiz için belki çok kolay olan bu takip bizim yaşımızdaki çocuklar için çok zor.” dedi.

Sunay’ı dinleyen Nurgül Dağlı’da bu konuda bir düzenleme yapılmasının önemine vurgu yaparak, “Sunay çok akıllı bir çocuk. Bugün bize derdini anlattı, yaşıtlarının kardeşlerinin sesi oldu. 

Sağlık İl Müdürlüğümüzün de bu çocuklarımız için “Şeker Gibi Çocuklar Projesi” var. Biz elimizden geldiğince bu durumdaki çocuklarımıza destek oluyoruz. Proje kapsamında 10 çocuğumuza akıllı şeker ölçüm sensörü temin ettik. İnşallah diğer çocuklarımıza da yardımcı olmak istiyoruz. Her zaman çocuklarımızın yanındayız” dedi. 

Etkinlik sonrası Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr. Hatice Öz tarafından Valimizin eşine, Sağlıklı Hayat Merkezimizde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verilerek, hizmet bölümlerine ziyaret gerçekleştirildi.

  • 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 7.JPG
  • 8.JPG
  • 9.JPG