overlay

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri

 Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken, ülkemizde onuncu sıradadır. Rahim ağzı kanseri nedeni tamamen aydınlatılmış ve önlenebilen tek kanserdir. 

 Ülkemizde Ocak ayı Rahim ağzı kanseri farkındalık ayı olarak belirlenmiş, çeşitli etkinlikler düzenlenerek bilgilendirme yapılmaya ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) de ücretsiz olarak verilen tarama programları tanıtılmaya çalışılmaktadır.

 Ocak ayı boyunca devam edecek olan farkındalık oluşturma çalışmaları kapsamında düzenlenen etkinliklerden biride S.B. Üniversitesi Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi tarafından Piazza AVM de, Stand açılıp bilgilendirme yapılarak gerçekleştirilmiştir. İl Sağlık Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Muhammet Ali ORUÇ standı ziyaret ederek çalışmalara destek olmuşlardır. 

 İl Sağlık Müdürlüğümüz, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından sürdürülen çalışmalarımız kapsamında; 

22 Ocak Saat-11:00 Gazi Kültür Merkezi,

23 Ocak Saat-11:00 Kılıçdede Kültür Merkezi,

24 Ocak Saat-11:00 İlkadım Kültür Merkezi,

25 Ocak Saat-11:00 Yıldıray Çınar Kültür Merkezi,

26 Ocak Saat-11:00 Hanımlar Lokalinde düzenlenecek olan seminerlerde bilgilendirme yapılacaktır, Tüm halkımız davetlidir.


22-01-2018_1_1.jpg