overlay

1-31 Mart Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı TV Programı

 1-31 Mart Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında kamuoyunda farkındalık yaratmak ve halkı bilinçlendirmek amacıyla 28 Mart 2018 tarihinde saat 11.00’de Haber AKS TV’de düzenlenen “Haberin Sesi” adlı programa, S.B.Ü. Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinden Opr.Dr.Volkan KINAŞ katılarak konu ile ilgili soruları cevapladı.

 Kalın bağırsak kanseri için risk grubu, belirtiler, tanı ve tedavi yöntemleri konu başlıklarına değinen Dr. Volkan KINAŞ, bu kanserde her kanserde olduğu gibi erken teşhisin önemini vurgulayarak, ilimizdeki Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri(KETEM), Aile Sağlığı Merkezi ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde 50-70 yaş arası kadınlara ve erkeklere kalın bağırsak kanseri tarama programı kapsamında ggk testi yapıldığını belirterek, tüm vatandaşlarımızı taramalarını yaptırmak üzere merkezlere davet etti.

 Farkındalık çalışmalarının önemine de dikkat çeken Dr. Volkan KINAŞ, geçen sene yine farkındalık için yapılan böyle bir programdan sonra, tarama başvuru sayılarının arttığını, hatta başvuran kişilerin bazılarında kalın bağırsak kanseri tespit ettiklerini ancak erken evrede yakaladıkları için birçoğunun sadece cerrahiyle kurtulup normal hayatlarına geri döndüklerini belirtti.

 Bu anlamda erken teşhisin önemine tekrar değinen Dr. Volkan KINAŞ, “Kanserden değil, geç kalınmaktan korkulmalı” dedi.